Våren er her, det blir grønnere fra dag til dag, sola skinner og himmelen er blå. På fine vårdager er det ikke uten grunn at Bråteskogen er et populært turområde på Strømmen.
Vårt Strømmen tok med kamera på en rundtur i Bråteskogen fredag 24. april, akkurat en sånn vårdag som beskrevet over.
Bildeserie fra Bråteskogen 24. april 2026
10 korte fakta om turområdet Bråteskogen
- Lysløypa/turveien i Bråteskogen er en rundløype på ca. 2,7 km, egnet både til gåturer, løpeturer og langrenn om vinteren.
- Løypa er kupert og går i en fin blanding av skogsterreng og mer åpent innmarksområde.
- Standard trase er bred grus/turvei som fungerer som lysløype, med flere avstikkere inn på smalere skogsstier.
- Utgangspunktet for runden er ved skihytta/parkeringen i Bråteveien på Strømmen, med plass til rundt 50 biler.
- Lysløypa prepareres for både klassisk og fristil på ski når forholdene tillater det.
- Bråteskogen ligger i tilknytning til boligområdene på Strømmen, og er lett tilgjengelig som nærtur rett fra sentrum og boligfelt.
- Turveien ble utbedret de siste årene, noe som gjør runden godt egnet for hverdagsmosjon, barnefamilier og joggeturer.
- Fra turveien/lysløypa er det skiltet sti til St. Hansfjellet, et av Strømmens beste utsiktspunkt med vidt utsyn mot Lillestrøm og Kjeller.
- Rundturen kan enkelt varieres med små avstikkere og ekstra runder for den som vil ha flere kilometer eller mer kupert terreng.
- Området er en del av Lillomarka–Gjelleråsen-området i skiforeningens system, og inngår i et større nettverk av løyper og stier.
(Oppsummeringen er gjort av AI-tjenesten Perplexity.ai. Kilder er sjekket.)



