Planene om badeland på Strømmen ble kjent allerede i 2014. En av forutsetningene for badelandet har vært en leieavtale mellom Lillestrøm kommune og Thon Gruppen. Saken ble senest behandlet i kommunestyret mot slutten av 2025.
I en pressemelding på thon.no (lenke til ekstern nettside) skriver Thon Gruppen at de nå har vedtatt å starte realiseringen av Strømmen Badeland og tilhørende utviklingsprosjekt på den tidligere Strømmen Verksted-tomta.
– For oss i Thon handler dette om et langsiktig engasjement på Strømmen. Vi skal være skapende i alt vi gjør, og dette prosjektet er en naturlig videreføring av satsingen vår i området, som går tilbake til slutten av 1970-tallet, sier Kjetil Nilsen, konsernsjef i Thon Gruppen, i pressemeldingen.
Konsernsjefen legger til at utbyggingsprosjektet vil gjøre Strømmen mer attraktivt:
– Prosjektet vil gi Strømmen et nytt regionalt tilbud innen folkehelse, kultur og service, og bidra til å styrke området ytterligere som et levende og attraktivt sentrum for både innbyggere og besøkende.
Ferdigstilles i 2030
Ifølge pressemeldingen inneholder byggetrinn 2 og 3 blant annet boliger, handelsarealer, næringsarealer, barnehage, kino, restauranter og parkeringsanlegg.
Badelandet skal etter planen ferdigstilles våren 2030.

